Alejandro Valverde ve La Fléche Wallone

Evet, o La Fleche Wallonne‘u beşinci kere kazanmış bir efsane. Üst üste dördüncü, toplamda beşinci kere kazandı bu tek günlük bahar klasiğini. Valverde yarışı 5 saat15 dakikada bitirdi, ikinci sırada Quick-Step Floors takımından Dan Martin olurken üçüncü ise BMC’den Dylan Teuns oldu.

Alejandro Valverde bu sene harika bir form tutturdu. Bu sene katıldığı bütün yarışları kazandı neredeyse Valverde. Volta a Catolunya, Tour of the Basque Country, vuelta a Andalucia, Vuelta a Murcia bunlar bu sene Valverde’nin kazandığı yarışlar. Gümgür gümbür gelen bir Yeşil mermi ile karşı karşıyayız bu sene. Valverde La Flénce Wallonne 2017’de yarış boyunca çok iyi saklandı, çok iyi dinlendi neredeyse hiç öne gelmeden yarışı çok rahat bir şekilde kazandı. En sonda da Wallonne’un okunu salladı.

CARTE
La Flénce Wallonne 2017’nin rotası

 

profile
La Fleche Wallonne Yarış Profili

Bu yıl 81incisi düzenlenen 204 kilometre uzunluğundaki La Fleche Wallonne Binche’den başlayıp Mur De Huy’da bitecek. Movistar Wallonne kadrosunda iki eski şampiyon olan Alejandro Valverde ve Daniel Moreno’yu getirerek ne kadar bu yarışı istediklerini gösterdiler. Bu yıl diğer senelerden daha çekişmeli geçtiğini söyleyebiliriz. Yarışın başlarında Daniel Peerson(Aqua Blue), Fabien Douby(Wanty-Gobert), Yoann Bagot(Cofidis), Nils Politt(Katusha-Alpecin), Romain Guillemois(Direct Energie)’den oluşan 6 kişilik bir kaçış grubu oluşurken bu grup yarışı neredeyse 150 kilometre boyunca lider götürdü. Yarışın ilk 140-150 kilometresi çok hareketli olmasa da yani klasik kaçış grubu ve onu yakalamaya çalışan bir peloton olarak geçse de son 35 kilometreden sonra önce De Marchi’nin kaçması ardından Bob Jungels’in onu yakalaması ve bu ikilinin bir süre pelotonla arayı 25-30 saniye kadar açması, ardından Jungels’in kaçıp pelotonla arasını 50 saniye açmasına şahit olduk.   Jungels harika götürdüğü son anlarda önce Cherave yokuşu ardından Huy yokuşu yüzünden yorgun düştü ve bitişe 500 metre kala yakalandı. Bundan sonrasında önce Movistar’dan Moreno’nun öne çıkması ve ardından sahneyi Valverde’ye bırakması geliyor. Quick-Step’in bu yarışta favori gösterilen yarışçısı Dan Martin, Valverde’nin atağına geç kalıp yarışı ikinci olarak bitirdi.

Semih BÜYÜKBURGAZ

Advertisements

Comments are closed.

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: