Michele Scarponi…

Michele-Scarponi-979x768Tour of Alps bittikten sonra hakkında methiyeler düzmeye hazırlandığım, 37 yaşında hala gençlere taş çıkarırcasına yarışan bu kurt bugün sabah itibariyle artık aramızda yok. Tour of Alps dönüşü filottrano’da yaptığı antremandan sonra kamyon şoförünün onu görmemesiyle Scarponi’ye çarptı.

Yıllardır Vincenzo Nibali, Alberto Contador şimdi de Fabian Aru gibi isimlere hep domestik olan bu koca yürekli adam, bu sene Fabian Aru’nun sakatlığı, Vincenzo Nibali’nin Bahrain-Merida takımına gitmesiyle takım lideri olmuştu. Yıllarca dağ etaplarında diğer yarışçılara hep kol kanat olmuş, dağlık etapları kolayca geçmelerini sağlamıştır. Harika bir tırmanışçı olmasına karşı harika bir insandı da Scarponi. Peloton’un en egosuz insanlarından en eğlenceli, sempatik insanıydı belki de. En son tur galibiyetinden sonra ki röportajında bile sempatik hareketlerinden nasıl iyi biri olduğu anlaşılıyordu. Bu senenin başında açtığı instagram hesabında bile eğlenceli bir insan olduğunu herkese gösteriyordu. Eşiyle ve çocuklarıyla geçirdiği zamanları, özellikle de Frankje. Ailesinden sonra en çok Frankje için üzülüyorum sanırım. Belki son antremanında da yanında olan Frankje artık Scarponisiz gezintiye çıkması gerekecek.

2007’de aldığı doping cezasının ardından Tirreno-Adriatico’yu kazanmış, iki yıl sonra da Alberto Contodor’un kazandığı 2011 Giro’da, Alberto’nun dopingli olduğu anlaşılınca ödül Scarponi’ye verilmişti. Ayrıca giro’da üç kere de dördüncülükleri vardı.  Aynı sene içinde Katalunya ve Trentino zaferlerini kazandı.

37 yaşındaki bu dev kendi jenerasyonunun belki de hala bitmeyen piliydi. İtalyanlara has düşük kadans çevirmeler, pek fazla seleden kalkmaması. Ki en son tour of alps’de gördük genç rakiplerini nasıl geçip birinciliği aldığını.

Her büyük yarışta gözümün devamlı aradığı isim idi Scarponi. Takım arkadaşlarına yardımıyla, bitmeyen gücüyle tam bir bisiklet sevdalısıydı. Ki bu yaşında takım lideri olarak onu görecek olmamız bizi ayrı heyecanlandırıyordu. Çoğu bisikletçi onun yaşında emekli olurken, o daha da üstüne bir şeyler koymaya çabalıyordu. Belki bir kaç tur birinciliği daha görecektik ondan. Belki de bir Giro zaferi daha! O kollarını açarak zafer kutlayan yaşlı kurt, bize daha neler neler gösterecekti kim bilir.

Ailesine, dostlarına ve Frankje’ye sabırlar diliyorum. Kolay değil, hiç tanımadığım sadece televizyonda izlediğim, heyecanlandığım bir adam için ben bile bu kadar üzülürken onları anlamak daha zor.

Ciao Michele.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: