Tarihi klasikler!

Bugün size bazı tarihi klasiklerden bahsetmek istiyorum. Çoğumuzun çok iyi bildiği, izlerken bile heyecan veren bir asırdır yapılan yarışlar. Bu yarışlar parke zeminlerin çoğunlukla bulunduğu 200 kilometreden uzun yarışlardır. Çoğu bisikletçi için dayanıklılığının ölçüldüğü bu yarışlarda harcanan güç ve emeği görmek paha biçilemez.

En  önemli 5 klasik şu şekilde:

Ronde van Vlandeeren
Milan-San Remo
– Paris / Roubaix
– Giro di Lombardia
Liège – Bastogne – Liège

 

Şimdi bu yarışlardan tek tek bahsetmek biraz tarihini anlatmak en son kim kazanmış bunları anlatmak istiyorum. O zaman sıradan gidelim.

Ronde Van Vlandeeren(Tour of Flanders):  ilki 1913’de başlayan Ronde Van Vlandeeren’in en ünlü tek günlük klasiklerden biridir. En can alıcı yeri Koppenberg tırmanışıdır. Taşlı yol olması ve ayrıca %22 eğimi bulması sebebiyle bisikletçiler için geçilmesi çok zor bir yoldur. Bir diğer zorlu geçiş ise Paterberg de %20 eğimi bulabiliyor.

İlki  Karel van Wijnendaele tarafından düzenlenen Tour of Flanders Ghent de başlayıp Mariakerke’de bitiyordu. İlk yarışı 12 saat sonunda sprint ile kazanan Paul Deman olmuştur. Son kazanan ise Philippe Gilbert

Flanders’i en çok kazananlar ise:

Achiel Buysse
Fiorenzo Magni
Eric Leman
Johan Museeuw
Tom Boonen
Fabian Cancellara

Her biri Flanders’i 3 kere kazanmıştır.

Milan-San Remo: İlki 1907 yılında pedallanan Milan-San Remo’yu Lucien Petit-Breton kazanmıştır. Yarış Milandan başlayıp, San Remo’da sona eriyor. Bu turda muazzam olan şey ise denize paralel gidip o enfes manzaranın tadını çıkarmak oluyor. Milan-San Remo ayrıca 298 kilometre ile klasikler arasında en uzunudur. Milan-San Remo ayrıca bisiklet sezonunun açılışı olarak kabul görür. Genel anlamıyla düzlük ve sprint bitişlerine sahip olan bir yarıştır.

Milan-San Remo’yu en son kazanan ise Michal Kwiatkowski olmuştur.

Milan-San Remo’yu en çok kazananlar ise:

7 kere Eddy Merckx
6 kere Costante Girardengo
4er kere de Gino Bartali ve Erik Zabel kazanmıştır.

Paris / Roubaix:  Ve geldik en bu beşliden en ünlüsüne ve en zoruna. The hell of the north lakabı boşuna değil bu yarış için. The hell of the race denmesinin iki sebebi var bu yarış için, birincisi yarışın zorluk derecesi çok fazla olması çamur, toz, toprak içinde gidilmesi, pave yolları aşıp bitişe doğru pedal çevirmesi yarışçıların. İkincisi ise I. Dünya Savaşının en kanlı cephelerinden biri olması sebebiyle verilmiştir. Ayrıca “Klasiklerin kraliçesi” de denir Paris/Roubaix’e.

Paris/Roubaix ilk kez 1896 yılında başladı ve ilk galibi bir alman olan Josef Fischerdır.
Paris/Roubaix’in en can alıcı parkuru Arenbergdir. 2400 metre boyunca parke taşlarıyla dizili olan parkur bisikletçilere bisiklet kontrolü için çok zor anlar yaşatmaktadır.

Paris/Roubaix’in son galibi de Greg Van Avermaet‘dir. Ayrıca Greg bu sene ortalama 45.2 km/h yaparak bu yarışın en hızlısı olmuştur.

Bu senenin ayrı bir özelliği ise Paris/Roubaix’i en çok kazananlardan Tom Boonen’ın son kez yarışa katılmasıdır. Yarışın son anlarına kadar iyi bir performans göstermiş olsa da, Greg ile arası çok açıldığından dolayı yarışı kazanamamıştır.

Paris/Roubaix’i en çok kazananlar:

Tom Boonen
Roger De Vlaeminck

İkisi de yarışı dörder kez kazanmıştır.

Giro di Lombardia: Yılın son yarışı olan Giro di Lombardia. Yağmur, sis ve puslu hava Lombardiadan sorulur. Sonbahar ile özdeşleşmiş olan bu yarış, sonbaharın bütün özelliklerini taşıyor. Lombaria’da enfes como gölü manzarasıyla bizi mest eden ayrı bir yarıştır.

İlk 1905 yılında başlayan yarışı İtalyan bisikletçi Giovanni Gerbi kazanmıştır. 2016’da Estaban Chavez kazanmıştır.

En çok kazananlar:

Fausto Coppi ise bu yarışı 5 kere kazanarak en fazla kazanan kişi durumundadır.

Liège – Bastogne – Liège: Liege – Bastogne – Liege tırmanışları ve kar yağışları ile meşhur bir yarış. 1980’de 171 bisikletçinin başladığı yarışı kar nedeniyle sadece 21 yarışçı bitirebildi. Uzun ve bir o kadar dik yokuşlar bisikletçilerin ayaklarını cayır cayır yakmak için birebir. Klasik bir “klasik” gibi bu yarışta bisikletçilerin canına okuyan türden. Bir anlık pes etme isteği bile yarışın sonunu görememenizle son bulabilir.

Liege – Bastogne – Liege ilk defa 1892 yılında yapıldı ve Léon Houa kazandı. En son 2016 yılında ise Wout Poels kazandı.

En çok kazananlar:

5 defa Eddy Merckx, 4 defa Moreno Argentin kazanmıştır.

 

 

Elimden geldiğince size en bilinen 5 klasik yarışı anlatmaya, bilgilendirmeye çalıştım. Tarihin bu tozlu ve bir o kadar da zevkli yarışları her sene oluyor ve her sene de kaçırmamaya çalışın. Johan Museeuw, Fabian Cancellara, Tom Boonen ve en önemlisi Eddy Merckx gibi efsanelerin yarıştığı bu parkurları içinizdeki tüm bisiklet heyecanı, aşkı, tutkusu ile takip edin.

Advertisements

Comments are closed.

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: